03:25:00
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Szakmai
Téma: Határterületek a tudományban
... Elejére 1. lap 
mandala
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. augusztus 19. 18:17 | Sorszám: 1408
Láttuk az ámítástechnikai topikban, hogy a kvantumszámítógépek már itt lihegnek a nyakunkban!! Ki tudhatja, hogy azzal mi mindent ki lehet majd számítani!!!
: http://www.fw.hu/remekm/forum/index.php?f=4&t=473&m=884
mandala
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. augusztus 19. 18:02 | Sorszám: 1407
Biztos vagyok benne, hogy jön még majd egy Einstein, akinek fejére pottyan egy görögdinnye ...
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. augusztus 18. 15:00 | Sorszám: 1406
a speciális relativitáselméletből az következik, hogy

És mi van akkor, ha a speciális relativitáselmélet (is) csak 1 értelmezési tartományban érvényes ?
mandala
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. augusztus 18. 13:17 | Sorszám: 1405
Hoppá, na ez az, miért ne lehetne úgy, hogy a fénysebességnél nagyobb sebességet úgy képzeljük el, hogy a tömeg ("átmenetileg" ) "nulla alá csökken"?? Én hiszek abban, hogy vannak (lesznek) olyan lények a világegyetemben, akik képesek egy fényévnyi távolságot kevesebb mint egy év alatt áthidalni! Az aztán már csak definíció kérdése, hogy ezt fénysebességnél nagyobb "mozgásnak" vagy valami másnak nevezzük-e ...
HAME
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. augusztus 18. 09:57 | Sorszám: 1404
Nem szeretnék túlságosan belebonyolódni, mert már régen tanultam az ilyesmiket. Dwe nekem úgy tűnik a speciális relativitáselméletből az következik, hogy nyugalmi tömeggel rendelkező akármi nem érheti el soha a fénysebességet.
De a tömegfüggvénynek csak a fénysebességnél van szingularitása, magától a függvénytől lehet a sebesség nagyiobb is, már ha van (lenne) értelme a negatív tömegnek és tudunktudnánk)( valami magyarázatot, hogy miképp került fénysebességnél magasabb sebességű állapotba.
Magának a fotonnak viszont nincs nyugalmi tömege, így igazándiból csak fénysebességnél van értelme, se alatta, se felette.
gajo
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. augusztus 17. 23:21 | Sorszám: 1403
Az a piros x dőlt meg?
gajo
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. augusztus 17. 23:19 | Sorszám: 1402
Jóvanna
mandala
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. augusztus 17. 19:50 | Sorszám: 1401
Megdőlt a relativitáselmélet?
2007. augusztus 16. 14:58

mandala
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. augusztus 17. 19:47 | Sorszám: 1400
Mér', kérdezted? ...
gyaloggos
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. augusztus 16. 13:42 | Sorszám: 1399
Hamarosan nem öregszünk tovább
2007. 08. 16. 13.26 Hírextra
Már nem is olyan távoli lehetőség az öregedés megállítása, a kutatók ugyanis az utóbbi időben jelentős lépéseket tettek annak érdekében, hogy csökkentsék az idős korban kialakuló betegségek romboló hatását.

A Párizsi Egyetem kutatói a mitokondriumokat vizsgálták, azokat a pálcika alakú energiaforrásokat, amelyek minden sejtben megtalálhatóak, valamint azt a folyamatot, amely során az általunk elfogyasztott élelmiszerek átalakulnak a sejteknek erőt adó energiává.

A tudósok kimutatták, hogy a mitokondriumok elhasználódásának nagy szerepe van a sejtek öregedésében. Minden ötezredik embernél felfedeznek valamilyen rendellenességet ezekben a sejtszervecskékben, ami idegrendszeri problémákat vagy vakságot okozhat.

A mitokondriumok sajátossága, hogy saját DNS-ük van, amelyet a gyermek kizárólag az anyjától örököl.

Francia kutatók a közelmúltban sikereket értek el a mitokondriális DNS vizsgálatában. Felfedezésük alapján kikísérleteztek egy olyan vakcinát, amellyel hatást gyakorolnak a mitokodriumok génállományára, ezzel pedig lassítják azok öregedését.

Egyelőre ugyanakkor nem igazolható pontosan, hogy a felfedezés hatására valóban lassul az öregedésünk, a folyamatot ugyanis sok más tényező is befolyásolja.

Brit kutatók szerint bár nem csodaszer a franciák által kikísérletezett eljárás, de hasznos lehet azon betegségek kezelésében, amelyek a kor előrehaladtával egyre rosszabb tüneteket produkálnak.(InfoRádió)

gyaloggos
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. augusztus 16. 12:50 | Sorszám: 1398
"Ez arra utal, hogy a rést átugró fotonok a két prizma között a fénynél gyorsabban haladtak"

Ez nem vág egybe a Kisfaludy elméletével?
gyaloggos
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. augusztus 16. 12:47 | Sorszám: 1397
Megdöntötték a fizika egyik alaptörvényét?
2007. augusztus 16., csütörtök 11:27

Német tudósok szerint sikerült bebizonyítaniuk, hogy túl lehet lépni a fénysebességet. Ha ez igaz, át kell írni az összes fizikáról szóló könyvet, amelyekben szerepel Albert Einstein speciális relativitáselméletének egyik alaptétele, miszerint semmi, semmilyen körülmény között nem haladhat gyorsabban a fény kerekítve 300 ezer kilométer/másodperces sebességénél.

A speciális relativitáselmélet szerint - amely része az elfogadott fizikai világképnek -, ha valami gyorsabban halad a fénynél, akkor a múltba ér. Például ha egy űrhajó a fénynél sebesebben halad, akkor azelőtt érkezik meg, mielőtt elindult.

Két német tudós azt állítja, hogy az úgynevezett kvantumalagút-jelenséget felhasználva a fényt saját sebességénél - légüres térben 299.792.458 méter/másodperc - gyorsabb haladásra késztették.

Kísérletükben a fotonokra - a fény "energiacsomagjaira" -, és két prizma közötti mozgásukra koncentráltak a kutatók. Amikor a prizmákat eltávolították egymás közeléből, a legtöbb foton visszaverődött arról a prizmáról, amellyel találkozott, és felfogták egy detektorral.

Néhány részecske azonban a jelek szerint átugrotta azt a rést, amely akkor keletkezett, amikor a prizmákat eltávolították egymástól. Ezeknek a fotonoknak nagyobb távolságot kellett megtenniük, mint a visszavert részecskéknek, mégis ugyanakkor értek a detektorhoz, mint az utóbbiak.

Ez arra utal, hogy a rést átugró fotonok a két prizma között a fénynél gyorsabban haladtak.

A Koblenzi Egyetem munkatársa, Günther Nimtz a New Scientist című lapnak azt mondta: tudomása szerint ez az első eset, amikor nem érvényesültek a speciális relativitáselméletben leírtak.
gajo
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. augusztus 14. 23:33 | Sorszám: 1396
Tudom de a vadászgép tipusát és sebességét nem adta meg
mandala
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. augusztus 14. 22:18 | Sorszám: 1395
De hiszen, arra is válaszolt!
gajo
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. augusztus 14. 21:44 | Sorszám: 1394
Engem a Lajos bácsi küldött, a szomszéd.
gajo
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. augusztus 14. 21:42 | Sorszám: 1393
Én csak a Földre gondoltam. Ne pusztítsuk el a világmindenséget
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. augusztus 14. 13:16 | Sorszám: 1392
a csillagok azonnal felrobbannának, minden ami nem szilárd állagú és minden ami nincsen mechanikusan a szilárd kéreghez rögzítve, az egyenlítőtől való távolságának függvényében kb. egy vadászgép sebességével hagyná el a Földet.
gyaloggos
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. augusztus 14. 12:57 | Sorszám: 1391
Nektek tényleg semmi se teccik!

Benneteket is küldtek? Mondjuk, a Vágó, meg a Szkeptikusok Társasága!
mandala
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. augusztus 11. 01:17 | Sorszám: 1390
Olyan egyenletes sebességel mozognánk a világűrben, mint amilyennel megszületünk! ..
gajo
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. augusztus 10. 23:20 | Sorszám: 1389
Csak úgy: mi történne, ha megszünne a gravitáció? Lebegnénk?
gajo
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. augusztus 09. 22:15 | Sorszám: 1388
Még a helyén a mandulám
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. augusztus 09. 18:28 | Sorszám: 1387
A professzor helyében én óvatosabban bánnék a bulvárral.
Az antielektron és antiproton "gyártása" elég jól van dokumentálva, komoly professzorok mégsem vizionálnak antianyag feleségeket.
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. augusztus 09. 18:25 | Sorszám: 1386
Úgy is volt egy darabig, de aztán már inkább taszította.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. augusztus 09. 17:38 | Sorszám: 1385
Egy darabig azt hittem, a Kazimír-erő vonzza a Tháliába a színészeket.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. augusztus 09. 17:33 | Sorszám: 1384
Ammondó vagyok, ne siessük el a laudációt...
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...