12:35:20
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Hit, Tudomány
Téma: Ki vagyok "én" ?
R.András
Olvasta: 2 | Válasz | 2024. július 26. 06:52 | Sorszám: 70
Weöres Sándor: KI MINEK GONDOL, AZ VAGYOK ANNAK...
Ki minek gondol, az vagyok annak...
Mért gondolsz különc rokontalannak?
Jelet látsz gyűlni a homlokomra:
Te vagy magad, ki e jelet vonja.
S vigyázz hogy fénybe vagy árnyba játszik,
Mert fénye-árnya terád sugárzik.
Ítélsz rólam, mint bölcsről, badarról:
Rajtam látsz törvényt sajátmagadról.
Okosnak nézel? Hát bízd magad rám.
Bolondnak nézel? Csörög a sapkám.
Ha lónak gondolsz, hátamra ülhetsz;
Ha oroszlánnak, nem menekülhetsz.
Szemem tavában magadat látod:
Mint tükröd, vagyok leghűbb barátod.
... www.facebook.com/napivers/posts/pfbid023wyxgDUU6LZTsaGXiHd1Z8Bt4CusBW3Ah5os5K ...
R.András
Olvasta: 2 | Válasz | 2024. június 29. 20:17 | Sorszám: 69
What is consciousness? Russell's theory of Philosophy of Mind (Neutral Monism) - broadly speaking, the view consciousness is intrinsic to matter, that the brain and mind physically and so linguistically the same. In Russell's view, neutral monism offered an “immense simplification“ for metaphysics. The upshot of this is neutral monism provides a possible solution to what is currently understood as “the hard problem of consciousness“.
Russell explains:
“I maintain an opinion which many other philosophers find shocking: namely, that people's thoughts are in their heads. What I maintain is that the occurrence in the brain is a visual sensation. I maintain, in fact, that the brain consists of thoughts — using 'thought' in its very widest sense, as it is used by philosopher René Descartes (1596–1650). To this people will reply 'Nonsense! I can see a brain through a microscope, and I can see that it does not consist of thoughts but of matter just as tables and chairs do.' This is a sheer mistake.
What you see when you look at a brain through a microscope is part of your private world. It is the effect in you of a long causal process starting from the brain that you say you are looking at. The brain that you say you are looking at is, no doubt, part of the physical world; but this is not the brain which is a datum in your experience. That brain is a remote effect of the physical brain. And, if the location of events in physical space-time is to be effected, as I maintain, by causal relations, then your percept, which comes after events in the eye and optic nerve leading into the brain, must be located in your brain.
We can approach the same result by another route. When we were considering the photographic plate which photographs a portion of the starry heavens, we saw that this involves a great multiplicity of occurrences at the photographic plate: namely, at the very least, one for each object that it can photograph.
I infer that, in every small region of space-time, there is an immense multiplicity of overlapping events each connected by a causal line to an origin at some earlier time — though, usually, at a very slightly earlier time. A sensitive instrument, such as a photographic plate, placed anywhere, may be said in a sense to ‘perceive' the various stars and distant galaxies from which these causal lines emanate. We do not use the word 'perceive' unless the instrument in question is a living brain, but that is because those regions which are inhabited by living brains have certain peculiar relations among the events occurring there.
The most important of these is memory. Wherever these peculiar relations exist, we say that there is a percipient. We may define a 'mind' as a collection of events connected with each other by memory-chains backwards andforwards. We know about one such collection of events — namely, that constituting ourself — more intimately and directly than we know about anything else in the world. In regard to what happens to ourself, we know not only abstract logical structure, but also qualities — by which I mean what characterizes sounds as opposed to colours, or red as opposed to green. This is the sort of thing that we cannot know where the physical world is concerned. There are three key points in the above theory. The first is that the entities that occur in mathematical physics are not part of 'the stuff of the world', but are constructions composed of events and taken as units for the convenience of the mathematician. The second is that the whole of what we perceive without inference belongs to our private world.
The starry heaven that we know in visual sensation is inside us. The external starry heaven that we believe in is inferred. The third point is that the causal lines which enable us to be aware of a diversity of objects, though there are some such lines everywhere, are apt to peter out like rivers in the sand. That is why we do not at all times perceive everything. I do not pretend that the above theory can be proved. What I contend is that, like the theories of physics, it cannot be disproved, and gives an answer to many problems which older theorists have found puzzling. I do not think that any prudent philosopher will claim more than this for any mind theory.“
— Bertrand Russell, My Philosophical Development (1959), Ch. II: My Present View of the World, pp. 25-7
━━
Background: Russell's theory of Mind Philosophy (Neutral Monism)
Russell was a neutral monist coining the term itself. Neutral monism is an umbrella term for a class of metaphysical theories in the philosophy of mind. These theories reject the dichotomy of mind and matter, believing the fundamental nature of reality to be neither mental nor physical; in other words it is “neutral“. Russell was attracted to neutral monism due to its parsimony (Ockham's razor is a philosophical principle which can be used to decide to prefer one explanation of a phenomenon over another. It is also known as the principle of parsimony or the law of parsimony). In his view, neutral monism offered an “immense simplification“ for metaphysics. The upshot of this is neutral monism provides a possible solution to the hard problem of consciousness.
Neutral monism is similar to dualism in that both take reality to have both mental and physical properties irreducible to one another. Unlike dualism however, neutral monism does not take these properties to be fundamental or separate from one another from any meaningful sense. Dualism takes the mind to supervene on matter, or - though this is less common - for matter to supervene on the mind. Neutral monism, in contrast, take both mind and matter to supervene on a neutral third substance.
Recently, philosopher David Chalmers has been known to express sympathy toward neutral monism. In The Conscious Mind (1996) he concludes that facts about consciousness are “further facts about our world“ and that there ought to be more to reality than just the physical. However, he then goes on to engage with a Platonic rendition of neutral monism that holds information as fundamental. Despite Russell's well reasoned arguments, neutral monism has not been a popular view in mind philosophy as it is difficult to develop or understand the nature of the neutral elements.
... www.facebook.com/russellbertie/posts/pfbid02BbFagrCFoKx7YZVVnEGmGgwBNrFmxfaVk ...
R.András
Olvasta: 2 | Válasz | 2024. június 25. 06:36 | Sorszám: 68
111 éve született Weöres Sándor!
... www.facebook.com/photo/?fbid=885281390282371&set=a.472067498270431
R.András
Olvasta: 2 | Válasz | 2024. június 01. 21:42 | Sorszám: 67
Weöres Sándor: Énhasadás

Utcasarkon
várok rám,
félórája
is van tán.

Ám értelmem
fölragyog:
Nem jövök, mert
itt vagyok.
... https://karpatalja.ma/mozaik/a-nap-verse/weores-sandor-enhasadas/
R.András
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. május 25. 13:47 | Sorszám: 66
12 Steps Of Spiritual Awakening Program + Bonuses
Get Offer Now: https://www.newhumanity12steps.com/
R.András
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. május 22. 10:09 | Sorszám: 65
2024. május 30. csütörtök 17 óra

Baranyi Tibor Imre: "Ki vagyok én?" - Egy alapkérdés vizsgálata

Helyszín: Pannon Kincstár, 316-os terem
1056 Budapest, Váci utca 47.
3. emelet, 12-es kapucsengő
... https://lastexit.hu/
R.András
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. május 20. 06:21 | Sorszám: 64
Mindörökké: tudatosság (I.)
A múltkor a barátaimmal egy feminizmusról szóló előadáson voltam. Általában tartok az ilyen jellegű témáktól, bárminemű „izmusoktól”, főleg akkor, amikor az előadó ismeretlen számomra. Angol nyelvű, brit előadó lévén még kevésbé sejthettem, mire számítsak. Az est végül jól alakult, pár érdekes információval is gazdagodtam. Hazafelé menet csak annyit fűztem a hallottakhoz, hogy ez is sokkal inkább szólt a tudatosságról, mint bármi másról.

Ekkor barátom megkérdezte, mit is értek pontosan tudatosság alatt? Merthogy elég gyakran használom ezt a kifejezést a hétköznapokban. Jogos észrevétel, s bár nagyon örültem a kérdésnek, kissé meg is lepett. Mintha azt kérdezték volna tőlem, mit is értek a „levegő” szó alatt. Kis túlzással, mióta az eszemet tudom, foglalkoztat a tudatosság kérdése. 12-13 éves koromban volt ugyanis egy izgalmas, a további életemre meghatározó, akkor még megmagyarázhatatlan tapasztalásom. Ez jócskán felcsigázta az érdeklődésemet a téma iránt. Ma azt gondolom, hogy ez a dolgok alfája és ómegája.
Buddhától Krisztusig

Úgy sejtem, nincs olyan (igaz) mester vagy guru az elmúlt évezredekből, aki ne erről a bizonyos „dologról” tanított volna. Mindössze más-más korban, kultúrkörben, szókészlettel és szimbolikus rendszerrel tette. Jézus esetében ez a szeretet volt, Buddha tudatosságról beszélt. Sokat töprengtem rajta, vajon felcserélhető-e ez a két fogalom, s egy idő után arra a megállapításra jutottam, hogy minden bizonnyal, igen. Ha ugyanis valaki „ott” tart, és tud „úgy” szeretni, az már egy rendkívül magas tudatosságot feltételez. Míg egy igazán magas tudatossággal rendelkező egyén esetében igencsak valószínűtlen a gyűlölködés, azaz természetes módon egyre szélesebb körben képes a szeretetre. Amennyiben ezt kissé nehéz elképzelni, annak minden bizonnyal az az oka, hogy nem tartunk „ott”.

Magyarán, egy átlagos halandó mind az abszolút (vagy feltétel nélküli) szeretettől, mind az abszolút tudatosságtól (egységélménytől) fényévekre van.

Személy szerint hozzám mégis közelebb áll a tudatosság fogalma, és az azzal végzett ún. munka, egyszerűen azért, mert megfoghatóbbnak élem meg, kissé bugyuta megfogalmazással, kivitelezhetőbbnek találom. Írom mindezt úgy, hogy máris érzékelem a helyzet paradoxonját, mert amennyiben a feltételezésem helyes, s a két fogalom ténylegesen megfeleltethető, felcserélhető egymással, akkor csupán illúzió az a gondolat, hogy a tudat tágulásáért aktívabban lehet tenni, mint a szeretet univerzálisabb megéléséért.

Minden bizonnyal erre utalnak azon bölcs keleti gondolatok is, miszerint „a fű nő magától” vagy, hogy „a gyümölcs érését sem ildomos erőltetni”.
Mindannyian átmentünk rajta

A rövid vallásfilozófiai kitekintés után nézzük, mit mond a pszichológia a tudat tágulásáról. Ismét csak a személyiségfejlődés stádiumaihoz nyúlunk vissza, megfűszerezve azt egy jó kis integrál elmélettel.

A tudat tágulása nem egy végtelenül megfoghatatlan valami. Mindannyian átmentünk rajta, megértéséhez vegyük alapul az egyik legkézzelfoghatóbb példát, az embergyermek fejlődési szakaszait.

Egy csecsemő, miután kibújik anyja pocakjából, még egy úgynevezett normál autisztikus állapotban van. A tudata végtelenül behatárolt, ideje nagy részét alvással tölti, és csak szükségleteinek kielégítése billenti ki ebből az állapotból. Ezt követően egy-két hónapig szimbiotikus szakaszba lép anyjával. Ez nagyjából annyit tesz, hogy egynek éli meg magát gondozójával, én-határai nincsenek, mint ahogy én-másik különbségtétel sincs. Ekkor a csecsemő számára más nem létezik, csak az anya. Apja tudati befogadására képtelen. Miért? Mert nem tart ott. Ezt követően a szeparáció-individuáció szakasza következik, mintegy hároméves korig, ami újabb tudattágulást eredményez. A sort folytathatnánk, de a lényeg, hogy minden egyes szakasz velejárója egy tudati fejlődés.

A folyamat természetesen itt nem áll meg, nyugati kultúránk döntő többsége eléri a kamasz-, illetve fiatal felnőttkort, ezzel együtt pedig az úgynevezett racionális tudatot. A racionális tudat velejárója a tudományos gondolkodás. És el is értünk oda, ahol a part szakad.

A tudományos gondolkodású társadalom embere meg van győződve arról, hogy ez a végállomás, s innen nincs tovább. Ez szomorú, merthogy egy idő után elakadásokat eredményez. Ezen elakadások pedig nagyon szemléletesek nyugati társadalmunkban.

Egyre több gyógyszer, annál is több betegség, egyre vastagabb DSM (Mentális zavarok diagnosztikai és statisztikai kézikönyve), annál is több lelki baj következik. Minél nagyobb a technológiai fejlettség és a kényelem, annál szembetűnőbb a motiválatlanság és az elidegenedés. Egyre fokozódó agymosás, miszerint bármit megtehetünk, annál nagyobb boldogtalanság, s egyre több társkereső applikáció, annál nagyobb elmagányosodás a jussunk.
Merre tovább?

Ken Wilber, az integrál elmélet atyja gyönyörű szépen vázolja az egyes tudati struktúrákat. Amikor őt először olvastam, úgy éreztem, valami a helyére billent. Azóta sem találkoztam olyan dologgal, amit én személy szerint ne tudnék a rendszerén belül elhelyezni, illetve értelmezni. Ez kis vigaszt jelent az én – sokszor ugyancsak nagyon analitikus üzemmódban működő – elmém számára. De erről majd máskor.

Rendkívül fontos hangsúlyozni és megérteni, hogy a tudatosság nem ítélkezik, nem moralizál, nem hierarchizál. A tudatosságnak van egy természetes iránya, ha úgy tetszik, de ez maximum helyi értéket határoz meg, és nem címkéz meg dolgokat „jónak” és „rossznak”.

Mint ahogy az előbb vázolt kisbaba esetében sem tudnánk azt mondani, hogy bármelyik szakasza jobb vagy rosszabb a másiknál. Egyszerűen ott tart, ahol tart. Mi persze megélhetjük úgy a dolgokat, hogy amíg nincs kifejlett egója, addig nekünk könnyebb. Miért? Mert babusgatjuk, gügyögünk, oda tesszük, ahová akarjuk, ott marad, s nincs sűrűn ellenvetése. Aztán kezd kialakulni az egója, az ütközik a miénkkel, s máris áll a bál! Ettől még a kisbaba nem „rossz”. Egy természetes folyamaton megy át, amit legfeljebb mi nem tudunk kellő tudatossággal kezelni.

Németh Nikolas
... https://ma7.sk/kavezo/mindorokke-tudatossag-i
R.András
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. április 15. 20:32 | Sorszám: 63
Ember-e az ember?
Maradjunk ezért inkább a keresztény megoldásnál, mert az még a pszichopaták ellenében is
működik: a tettet ítéld el, ne az embert!
... https://gondola.hu/cikkek/152888-Ember-e_az_ember_.html
R.András
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. április 04. 11:30 | Sorszám: 62
Utolsó vers

A régi holdat látom még az égen,
De már nem látom régi magamat,
Az egész idegen végtelenségben
Szegény valóm oly magára maradt.
Hiába keresek egy társat erre,
Hiába keres engem valaki,
Mint a hajó, amely a nyílt tengerre
Kifutott s nem tud révbe tartani.

Juhász Gyula
... www.facebook.com/kulhonma/posts/pfbid036gGnSpdWhg5fgYWgTqYJuiUDdVnsqDi6KgNuiJ ...
R.András
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. február 24. 19:58 | Sorszám: 61
"Who looks outside, dreams; who looks inside, awakes."

(Carl Jung)
R.András
Olvasta: 4 | Válasz | 2024. február 24. 09:12 | Sorszám: 60
There is only one way to avoid criticism: do nothing, say nothing, and be nothing.
(Aristotle)
R.András
Olvasta: 4 | Válasz | 2024. február 23. 07:06 | Sorszám: 59
Egy közkeletű tévedés:

... www.facebook.com/photo/?fbid=915287960226606&set=a.405908747831199
R.András
Olvasta: 4 | Válasz | 2024. február 22. 13:53 | Sorszám: 58
The individual has always had to struggle to keep from being overwhelmed by the tribe.
If you try it, you will be lonely often, and sometimes frightened. But no price is too high to pay for the privilege of owning yourself.
(Rudyard Kipling)
R.András
Olvasta: 4 | Válasz | 2024. február 17. 18:08 | Sorszám: 57
"Az vagy, amire figyelsz."
(Epiktétosz)
R.András
Olvasta: 5 | Válasz | 2024. február 10. 18:59 | Sorszám: 56
"We don't see things as they are, we see things as we are."

(Anaïs Nin)
R.András
Olvasta: 6 | Válasz | 2023. augusztus 31. 22:17 | Sorszám: 55
ONLINE tanfolyam | 2024. március 9 - 11.
Sorsfordító, és mélyen felszabadító találkozás önmagaddal.

Érzelmi jóllét, gyógyulás a szorongásból, testi egészség, virágzó emberi kapcsolatok, stresszmentes élet és még sok más...

Sorsfordító és felszabadító 3 napos Belső Utazás hétvége magyar nyelven, a módszer kidolgozójának, Brandon Bays-nek videós tanításaival és a tanfolyam házigazdájával, Domján Ibolyával.

A gondosan tervezett és az elmúlt 15 év tapasztalatai által tökéletesített program célja, hogy találkozzunk belső gyógyító erőnkkel, és felszabadítva azt életünk kiteljesedjen. A napok során feloldódnak mély érzelmi blokkok, negatív hiedelmek, korlátozó fogadalmak, és más egészségtelen berögződések. Megtanulhatod, hogy a múltbéli traumák miatt kialakult negatív "sejt szintű emlékeket" hogyan oldhatod fel és gyógyulhatsz meg teljesen természetes módon. Ezt a módszert utána bármikor használhatod, akár barátaiddal is!
...
Árak:
- Early bird kedvezmény (február 25-ig) 95.000 Ft
- Teljes ár: 110.000 Ft
... www.thejourneyhungary.com/online-tanfolyam/
R.András
Olvasta: 6 | Válasz | 2023. augusztus 28. 09:51 | Sorszám: 54
If AI becomes conscious: here’s how researchers will know
Many researchers say that AI systems aren’t yet at the point of consciousness, but that the pace
of AI evolution has got them pondering: how would we know if they were?
... www.nature.com/articles/d41586-023-02684-5
gajo
Olvasta: 5 | Válasz | 2022. október 19. 19:11 | Sorszám: 53
Legalábbis gondolod!

"Annyi a világok száma, ahány lény él a világon..." /Spengler/
R.András
Olvasta: 5 | Válasz | 2022. október 19. 00:24 | Sorszám: 52

... www.facebook.com/PhilosophyPoetryAndArt/photos/a.576425682424918/575455541794 ...
negyven rabló
Olvasta: 5 | Válasz | 2022. október 06. 16:21 | Sorszám: 51
Ma már többet tud, de még kevés. Ezért van ma is Isten!
gajo
Olvasta: 6 | Válasz | 2022. szeptember 15. 21:02 | Sorszám: 50
Miért? Most megtud? Mennyit tud? 0,000001 százalékot? Egyébként is, tudásunk nagy része feltételezés!
R.András
Olvasta: 6 | Válasz | 2022. szeptember 15. 16:10 | Sorszám: 49

... www.facebook.com/photo/?fbid=569773084948699&set=a.565048088754532
R.András
Olvasta: 7 | Válasz | 2022. július 16. 10:45 | Sorszám: 48
"Az vagy, aki lát."

... http://forum.vectrix.hu/?f=10&t=151&m=32
R.András
Olvasta: 7 | Válasz | 2021. december 09. 05:17 | Sorszám: 47
marx gazdasági-filozófiai kéziratok 1844-ből
DOC
... hogy maga a munka tevékenysége, cselekvése az ő számára személyiségének önélvezete-e, természeti adottságainak és szellemi céljainak megvalósítása-e.
... www.google.com/search?q=%22szem%C3%A9lyis%C3%A9g%C3%A9nek+%C3%B6n%C3%A9lvezet ...
R.András
Olvasta: 7 | Válasz | 2020. január 03. 20:57 | Sorszám: 46
Ámen !
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...